23 Ağustos 2013 Cuma

Geveze Karga ile Birdenbine Masallar

Tanıtmak istediğim ilk kitap, bir seri olacak aslında.Sistem Yayıncılık'tan çıkmış bu seri, Uzman Psikolog Şebnem Kartal tarafından hazırlanmış ve 6 hikaye kitabı+1 rehber kitap+1 poster+1 büyük boy sticker sayfası içeriğinden oluşuyor. Şeffaf, çıtçıtlı bir paket içinde geliyor. (Ben aldığımda bu şekildeydi, içeriğinde sonradan değişiklik yapıldı mı bilemiyorum.) 

Poster ve kitap kahramanlarının stickerları

Bu setin en önemli özelliği şu: Hayat biz yetişkinler için bile zaman zaman çok zor. Yaşadığımız bazı olaylarla başa çıkabilmek için desteğe ihtiyaç duyuyoruz. Biz bu kadar zorlanıyorken bir çocuğun, hassas çocuk kalbinin yaşadıklarını anlayabilmesi, onları kabullenebilmesi ne kadar kolay olur? Ya da biz bu olanları onlara açıklamaya çalışırken doğru-uygun cevapları bulabilmemiz her zaman mümkün mü?

İşte her bir kitap farklı bir soruna eğilmiş:
No:1 Turunç İle Benek - Bir arkadaşın ölümü 
No:2 Bodurcuk - Dış görünüşten mutsuzluk duyma
No:3 Yeşil Domates Domsi - Büyüme ve olgunlaşma
 No:4 Tosbidik ile Despo Dede - Sorumluluk alma
No:5 Bebipen - Evlat edinilme
No:6 İmza Perisi - İmza nedir, neden imza atarız?

Kitapların hitap ettiği yaş aralığı 3-12. Kitaplar dışında anne-babaların bu kitapları çocuklarına nasıl okumaları gerektiği ile ilgili ve önceden kitaplar hakkında fikir edinebilmeleri için bir rehber kitap hazırlanmış. Bu rehber kitapta önce kendini tanıtan Geveze Karganın ağzından hikayeler anlatılıyor, Geveze Karga arkadaşlarıyla hikayelerde olanları tartışıyorlar. Belki bu kitap bile ayrı bir hikaye kitabıymış gibi okunabilir. Çünkü Geveze Karga adının verdiği izlenimin aksine çok da boş konuşmuyor.

Hikayeleri her gün ayrıntılı şekilde tanıtacağım. Set Sistem yayıncılık sitesi'nde 15.00 TL olarak görünüyor. 

2 yorum:

  1. Bu tür durumlarla başa çıkmak için kitaplar çok işe yarıyor! Öneri için teşekkürler :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. ah bu hikayeler de olmasa :) bu arada daha yeni başladık :)

      Sil