26 Ağustos 2013 Pazartesi

Birdenbine Masallar No:3 Yeşil Domates Domsi

 (Ön Kapak)
(Arka Kapak)
Setimizin 3. kitabına geldi sıra.
Adı: Yeşil Domates Domsi
Yazarı: Uzman Psikolog Şebnem Kartal
Yayınevi-Basım Tarihi ve Yeri: Sistem Yayıncılık - Kasım 2008,İstanbul
Fiziksel Özellikler: Kitap 20x18 boyutlarında küçüğe yakın bir kitap, kolayca kavranabiliyor. Ortadan iki zımbası var. 28 sayfadan oluşuyor. 

Metin puntosu rahatça okunabilecek büyüklükte ve kitap harfleriyle basılmış. Sayfa numaraları ise farklı bir yazı tipinde. 


Yazı metinleri ile resimler birbirinden ayrı tutulmuş, ancak bu sefer yazıların altında beyaz zemin yerine açık yeşil, açık sarı gibi taban renkler tercih edilmiş. 
Yine görsel farkındalık kazandırmak için karakterin adı metin boyunca kapaktaki tasarımıyla basılmış.

Arka kapaktaki anne-babalara rehber kitap hatırlatmasını unutmayalım.

Kitabın Resimleri/Çizimleri: Tasarım ve illüstrasyonlar Graphinn tarafından yapılmış. Domateslerde ve (üst resimdeki) pazarcı amcada görünüm açısından sıkıntı yok ama diğer insan karakterler biraz daha ayrıntılı çizilebilirdi. 


Genelde insanların parmak ayrıntıları hep zayıf kalmış, bir gariplik var gibi. Çocuklar bunları çok önemsemiyormuş sanılsa da çizimler önemli. 

Hikayesi: Bir pazar tezgahında yer alan (henüz) yeşil domatesimiz beğenilmemesini ve satın alınmamasını çok kafaya takıyor ve halinden hiç hoşnut değil. O halinden yakındıkça bir arkadaşı durumları ile ilgili tahminlerde bulunuyor, Domsi'nin üzüntüsünü geçirmeye çalışıyor. Arkadaşının Domsi'ye her sıkıntısı ile ilgili o kadar mantıklı ve sağduyulu açıklamaları var ki.. Her açıklama Domsi'de bir farkındalık yaratıyor haliyle ve o da bulunduğu durumlardan hoşnut olmaya-kabullenmeye-eskisi kadar kolay kızmamaya başlıyor.  
Anlatım Dili-Kullanılan Kelimeler/Kavramlar: Hayalkırıklığı, üzülme, durumundan emin olmama gibi kavramlar dışında kahramanın iç konuşmalarını da görüyoruz. Hayaller kurup sonra o hayallerin gerçekleşmeyeceğini anlama ve varolan durumdan sevinilecek bir yan bulmaya çalışma. Günümüz çocukları için biraz zor mu acaba?

Bu kitap neden alınmalı?: İlkokuldayken "Üzüm üzüme baka baka kararır." atasözünü olduğu gibi algılardık. Somut düşünüyorduk çünkü. Zaman geçtikçe kızarma, olgunlaşma ile hoş bir biçimde benzeştirilmiş. 

Hangi yaş grubuna uygun?: Hedef yaş grubu 3-12 olarak belirlenmiş. Kitabı okuyan farklı yaşlardaki çocukların kitaptan farklı ana fikirler çıkaracağını düşünüyorum. Kitabın arka kapağında yer alan yorumlardan Bulut-6 yaş'ı okuduğumda çok güldüm zaten.
"Bir domates yenmek için niye bu kadar uğraşır ki, anlamadım."

Benim deneyimlerim: Bu kitabı genellikle okulun 2. dönemlerinde okumayı tercih ediyorum. 1. sınıfa geçmek için sabırsızlananlara, o zaman daha da büyüyeceklerini, abi-abla olacaklarını düşünenlere iyi geliyor bu kitap. Anasınıfının ilk günlerini hatırlatıyorum, nasıl ağladıklarını, sınıfa girmek istemediklerini, şimdi nasıl alıştıklarını ve zaman içinde ne kadar büyüdüklerini, farkında olmadan ne kadar çok şey öğrendiklerini, birbirlerine nasıl yardımcı olduklarını. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder