25 Ağustos 2013 Pazar

Birdenbine Masallar No:2 Bodurcuk

 (Ön Kapak)
(Arka Kapak)
Dün ilk kitabını tanıttığım setin 2. kitabında sıra.
Adı: Bodurcuk
Yazarı: Uzman Psikolog Şebnem Kartal
Yayınevi-Basım Tarihi ve Yeri: Sistem Yayıncılık - Kasım 2008, İstanbul
Fiziksel Özellikleri: 20x18 boyutlarında, ortadan iki zımbalı, kolayca kavranabilen bir kitap. 24 sayfalık bir kitap. Kitap harfleri ile ve rahatça okunabilecek puntolarda basılmış. Kitabın sayfa numaraları farklı bir yazı tipinde basılı. 
(Yazı tipi)
(Tesadüfen aynı sayfa numarasını çekmişim)

Bu kitapta yazılar, resimlerden ayrı tutulmuş. Resimlerin etrafı siyah bir kontürle çerçevelenmiş, yazılar beyaz zemin üzerinde. Hem beyaz zemin üzerinde olması, hem de harflerin boyutları metni okumamızı kolaylaştırıyor. 

Karakter isminin kitabın kapağındaki haliyle basılmış olmasının çocuklarda görsel hafızayı kuvvetlendireceğini düşünüyorum. Çocuklar okuma bilmeseler de kitabı eline alıp okurmuş gibi anlatmayı seviyorlar. Bu türden görseller de onların bu ön-okuryazarlıklarına katkı sağlıyor. 

Kitabın arka kapağında kitabı okuyan ya da kitabın okunduğu çocukların kitapla ilgili düşünceleri. Bu da kitap basılmadan önce özenli çalışmalar yapıldığını bize gösteriyor. 

Arka kapakta anne-babalara hikaye ile ilgili bilgi ve rehber kitap hatırlatması yapılıyor. 


Kitabın Resimleri/Çizimleri: Tasarım ve illüstrasyonlar Graphinn tarafından yapılmış. İlk kitabın aksine daha sade bir tasarımı var. Genelde resimlerin bütününe koyu renkler hakim ve çizimlerde çok ayrıntıya girilmemiş.

Sincabın dişlekliğine bayıldım da pörtlekliği bana uymadı. Bana göre dünyanın en güzel gözlerinden birine sahip bir hayvan belki biraz daha farklı resmedilebilirdi. Ama diyorsanız ki, "yok Koca Kuyruk (kahramanımızın adı) Buz Devri'ndeki Scrat'in 7 kuşak sonrası torunudur." o ayrı, o zaman seve seve kabul ederim, bağrıma basarım. 

Hikayesi: Kitabın adından da tahmin edebileceğiniz üzere ormanda yaşayan bir ağacımız var. Kısa boylu ve kendisine takılan "Bodurcuk" lakabından hiç hoşnut değil. (kısa boylu olmasından dolayı Akdeniz dolaylarında yaşayan bir ağaç olduğunu tahmin ediyorum, ilkokuldan aklıma kazınmış en önemli bilginin 'Akdeniz iklimi bitki örtüsü makidir, küçük ağaç ve çalıların oluşturduğu alanlardır.' olduğunu Bodurcuk sayesinde keşfettim sayılır) 

Sincabımız Koca Kuyruk ise kendiyle ve çevresiyle barışık, arkadaş canlısı bir hayvan. Kendisine takılan lakabın sebebinin, dış görünüşündeki en belirgin özellik olduğunu söylüyor. Bu nedenle de lakabında kendisini incitici bir yön yok.  Daha sonra Koca Kuyruk, Bodurcuk'la konuşarak dış görünüşünde değiştirebileceği bir özelliği olup olmadığını yoksa da bununla nasıl mutlu olabileceğini anlatıyor. Altta da hikayenin nasıl mutlu bittiğini görebiliyoruz, benim de içimden gidip bir ağaca sarılmak geçiyor. 

Anlatım Dili-Kullanılan Kelimeler/Kavramlar: Hikayedeki cümleler basit, lafı dolandırmıyor. Fiziksel özelliklerle duygular arasındaki ilişkiye değinilmiş. Sahip olunanlarla ilgili farkındalık kazandırma ve bundan mutluluk duyma hedeflenmiş. Bodurcuk, Koca Kuyruk'un yönlendirmesiyle, beğendiği özelliklerini tek tek sıralıyor. Bu haliyle hoş bir olumlama çalışması olmuş. Çocuklarla da denenebilir. Hatta Tegv'de bir dönem kullandığımız sloganlardan biriydi "Ben Değerliyim!" 

Bu kitap neden alınmalı?: İçinde bulunduğumuz bu dönem, çocukların algılarının çabuk uyandığı, fiziksel özellikler dışında; dış görünüş, giysiler, saçlar, aksesuarlar, kıyafet kombinleri gibi konulara ilgi ve alakanın erken başladığı bir dönem. "Serbest kıyafet uygulamasına geçilsin mi?geçilmesin mi?" tartışmalarıyla geçen yılın 2. dönemindeki deneme sürecinde hem çocukların hem velilerin sıkıntı yaşadığını gözlemledik (ilkokul dönemi için yorum yapıyorum). 
Hem kendilerini hem de başkalarını dış görünüş konusunda yargılamamaları konusunda çocukların doğru yönlendirilmesi gerekli. Ayrıca obezitenin arttığını da göz ardı edemiyoruz. Tabi bu ayrı olarak üzerine eğilinecek bir durum. Bu konularda yararlanılabilecek bir hikaye.

Hangi yaş grubuna uygun?: Sette 3-12 yaş grubu hedeflenmiş. Hikaye kısa ve karşılıklı konuşma biçiminde olduğu için 3-6 yaş grubu sıkılmadan dinleyecektir. 

Benim deneyimlerim: Yukarıda bahsettiğim gibi algıları açık olduğu için daha küçük yaşta dış görünüşünü ve kıyafetlerini kafasına takmaya başlayan bir öğrencim oldu. Bu yöndeki endişelerini benimle paylaşan bir anne, aile katılımı için sınıfa geldiğinde ondan bu kitabı okumasını rica ettim. Sınıf sohbetine ek olarak, anne-kız bu hikaye üzerine evde sohbet etme imkanı da bulmuşlardı. O dönem için takıntısında azalmalar gözlemlemiştik. 

Konuyu buraya getirmişken serbest kıyafet uygulaması hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder