18 Eylül 2012 Salı

4+4+4

Malum hepimizin kafası soru işaretleriyle dolu. Ne yazık ki biz eğitimcilerin bile. Lütfen kusurumuza bakmayın. Size en güncel ve en içi dolu bilgileri iletmek isterdik ama ne yazık ki Mart ayında konuşulmaya başlanan, Nisan sonunda kabul edilen bir eğitim sisteminin ayrıntılarını biz de günü geldikçe öğreniyoruz.

4+4+4'ün tartışılan pek çok noktası var. Benim açımdan en önemli kısmı "okula başlama yaşı" ile ilgili düzenlemedir. Pek çok değerli uzmanın ifade ettiği gibi; 72 ay, ilkokula başlama açısından doğru yaştır. Her çocuğun gelişimi bire bir aynı olmasa da fiziksel gelişim, kas gelişimi (kalem tutabilme ve yazabilme becerisi), duygusal ve sosyal olgunluk (empati kurma ve kurallara uyma becerisi vb.), dil gelişimi (dinleme ve kendini ifade etme becerisi), özbakım becerileri gibi pek çok gelişim alanında yeterliliğini kazanmış olan çocuk 1. sınıfa başladığında kendisinden beklenen davranış-becerileri gerçekleştirmede zorlanmayacaktır.

Herhangi bir alanda gelişimi henüz tamamlanmamış bir çocuk bu yüzden başarısızlık yaşadığında, özgüveni azalacaktır. Örneğin, kas gelişimi yeterli olmadığı için sürekli tuvalete gitmek ihtiyacı hisseden bir öğrenci, öğretmeninden azar işittiğinde ya da tuvalete gidemeyip altına kaçırdığında duygusal anlamda sorun yaşayacak, bu sorun yüzünden okula karşı isteksizlik oluşabilecektir. Zorunlu olarak 66 ayda ve isteğe bağlı olarak 60 ayda 1. sınıfa başlayan öğrencilerimizin bu tür sorunlarla karşılaşmamasını umarım.


Sistemin benim açımdan en mutluluk verici yanının "okul öncesi eğitim"e artan ilgiyi görmek olduğunu söyleyebilirim. Zorunlu tutulmadığı halde çocuklarını anaokullarına ve anasınıflarına vererek, aslında çocuklarının geleceğini ne kadar önemsediğini gösteren bilinçli anne-babalara teşekkür ederiz.

Yeni eğitim sisteminin geneli ile ilgili olumsuz görüşlerim bulunsa da bu blogda şimdilik olumlu gördüğüm yanından da bahsetmeyi uygun buldum. Sistem uygulandıkça ve ayrıntıları netleştikçe burada fikirlerimi de ayrıntılı biçimde yazabilirim. 

Not: Görsel alıntıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder